To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Masaż informacje ogólne - Masaż, a znamiona

Marlena - 2009-11-17, 10:24
Temat postu: Masaż, a znamiona
Ostatnio na praktykach miałam pacjentkę, która miała część pleców pokrytych znamionami. Znamiona były wysokie na pół cm i szerokie nawet po 1,5cm. Znamion ponad 20. Na skierowaniu był masaż klasyczny odcinka TH-L. Masaż, który miałam wykonać był jej 4-tym z kolei. Cześć znamion po poprzednich masażach była ponadrywana, były strupki. Kobieta w trakcie wywiadu dopiero ode mnie dowiedziała się, że ma coś na plecach. I obiecała, że pójdzie do specjalisty z tymi zmianami skórnymi. Kończyny górne miała całe w "pieprzykach".

I teraz mam pytanie czy w takim wypadku masujecie? Kobieta miała taką ilość zmian skórnych, że nie sposób byłoby je ominąć podczas masażu.

Qi - 2009-11-17, 10:41

Występowanie znamion skórnych jest przeciwskazaniem do masażu więc ja bym osobiście nie masował. Poza tym coraz więcej jest pacjentów roszczeniowych, którzy mogą podciągnąć do odpowiedzialności.

Bardzo dobrze, że zwróciłaś pacjence uwagę na występowanie tych zmian. Jak widać osoby, które wcześniej wykonywały zabieg nie zwróciły na ten fakt uwagi i bez przeszkód masowały.

Pozdrawiam

massagewarsaw - 2009-11-17, 11:50
Temat postu: kurs masaz tajski
oczywiscie, ze pacjentka wie o swoich znamionach - jesli ma je juz od bardzo dawna, np od dziecinstwa, to jest to dla niej naturalne, taka jest jej uroda.

lekarz wydal jej skierowanie, wiec ogladal i badal pacjentke i jest swiadomy tych znamion.

powinnas wykonac ten zabieg, omijajac znamiona (nie raniac skory).

jesli jakies znamiono jest zaczerwienione na brzegach, zmienia barwe w ostatnim czasie, swedzi, to zdecydowanie trzeba do lekarza.

Qi - 2009-11-17, 12:05

Ale według Marleny wykonanie masażu z ominięciem tych znamion było niemożliwe. Poza tym czasami zdaża się że lekarze wcale nie wykazują się skrupulatnością i wypisują np zabiegi masażu bez "oględzin" skóry. W takim wypadku naszym zadaniem jest wyłapanie ewentualnych możliwych przeciwskazań tak jak w tym przypadku i odesłanie na konsultacje.
Fizjoactive - 2009-11-19, 00:07

Osobiście bym nie masował, ewentualnie delikatne techniki. Skoro widać było, że znamiona są ponadrywane to świadczy, ze skóra źle znosi masaż.
Marlena - 2009-11-19, 10:40

Qi napisał/a:
zdaża się że lekarze wcale nie wykazują się skrupulatnością i wypisują np zabiegi masażu bez "oględzin" skóry.


I tak było tym razem. Rozmawiałam z tą kobietą, nadal przychodzi na masaże powiedziała lekarzowi, że boli ją kręgosłup a on przepisał jej masaże bez oglądania skóry. Ja się nie podjęłam jej masować ale robią to inni praktykanci. :(
Tych znamion jest tak dużo, że nie da się wykonać masażu aby je ominąć.

administrator - 2009-11-19, 12:42

Marlena napisał/a:
Qi napisał/a:
zdaża się że lekarze wcale nie wykazują się skrupulatnością i wypisują np zabiegi masażu bez "oględzin" skóry.


I tak było tym razem. Rozmawiałam z tą kobietą, nadal przychodzi na masaże powiedziała lekarzowi, że boli ją kręgosłup a on przepisał jej masaże bez oglądania skóry. Ja się nie podjęłam jej masować ale robią to inni praktykanci. :(
Tych znamion jest tak dużo, że nie da się wykonać masażu aby je ominąć.

I bardzo dobrze zrobiłeś. Jeszcze jakieś problemy później byś miał z tego powodu jak by się coś stało.

Sam raz odmówiłem pacjentowi miał znamię na plecach co się okazało były to niewyleczone pozostałości po półpaścu.

Bodyworker - 2009-11-24, 18:30

Przepraszam taka ilość znamion, przerwanie ciągłości skóry, rany a nawet strupki są ewidentnym przeciwwskazaniem, choć mozna by było ewentualnie zastosować jakąś metodę uciskową.

A tak przy okazji dajcie spokój i czepianiu się lekarzy, na prawdę ktoś kto ma na plecach taką ilość zmian nie wie o tym, nie czuje tego? Nie chce mi się wierzyć, natrysk, kąpiel, lustro .... !



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group