To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Hyde Park forum ogólne - Rozporzadzenie Ministerstwa Zdrowia ws wieku masażystów

massagewarsaw - 2009-04-01, 02:42
Temat postu: Rozporzadzenie Ministerstwa Zdrowia ws wieku masażystów
Poniewaz ciagnacych sie dyskusji nad ustawa o zawodach medycznych nie widac konca i nie ma szans przedlozenia jej do dyskucji sejmowej i glosowania nad nia w tym roku czy w jakiejkolwiek przewidywanej przyszlosci, Ministerstwo Zdrowia wyszlo naprzeciw uchwaly Komisji Europejskiej ds Zdrowia i wprowadza w zycie od 20.04.2012 rozporzadzenie regulajace podnoszacy minimalny wiek wymagany od wszystkich zatrudnianych masazystow do 28 lat, niezaleznie od poziomu ich wyksztalcenia.

Rozporzadzenie to i szybkie jego wprowadzenie w zycie motywowane jest koniecznoscia natychmiastowego dostosowania prawa polskiego do prawa europejskiego, wynikajace z przystapienia polski do Unii Europejskiej przed prawie 8 laty. Niedostosowanie sie Polski do tego prawa do 1.05.2012 grozi wstrzymaniem dotacji Unii 287 mln euro na restrukturyzacje polskiej sluzby zdrowia.

Zmiany w kodeksie pracy zafundowała nam Komisja Europejska, która uznała, że dotychczasowe przepisy w Polsce są niewystarczające.

- Niewywiązanie się z obowiązku wdrożenia prawa europejskiego groziłoby nałożeniem na Polskę wysokich kar - tłumaczy Bożena Diaby z Ministerstwa.

To, czy firmy przeszkolą personel albo zatrudnia nowych pracownikow, ma sprawdzać Państwowa Inspekcja Pracy. Czy to oznacza, że po 20 kwietnia inspektorzy PIP ruszą na kontrole?

- Czekamy na razie na stanowisko departamentu prawnego ministerstwa - mówi Łukasz Śmierciak, rzecznik inspektoratu PIP.

W tej sprawie jest jeszcze więcej niewiadomych. Pracodawcy nie wiedzą nawet, gdzie mieliby wysyłać swoich ludzi na szkolenia.

- To skandal, że nikt się nie pofatygował, żeby nas o tym wczesniej poinformować - denerwuje się Adam Bielecki, właściciel małej kliniki masazu z Warszawy.

Teoretycznie kursy doksztalcajace mogą być przeprowadzane w szpitalach wojewodzkich, a także w panstwowych ośrodkach szkolenia.

- W praktyce jednak te ostatnie mają mnóstwo pracy przy szkoleniach zawodowych i nie ma możliwości, by prowadziły inne zajęcia - zaznacza dr Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji.

Szczegoly tego roporzadzenia mozna znalesc w porannej prasie.

Truskawa - 2009-04-01, 08:43

Massage, to znaczy że ja mam rocznikowo 27lat (jeszcze nie skończone) to mam się zaszyć głęboko na ponad rok i nie masować??
Jeżeli tak by miało być to niech sobie głęboko wsadzą takie rozporządzenie...:(

Qi - 2009-04-01, 14:22

Truskawa u Ciebie to tylko rok. Pomyśl sobie co zrobią osoby kończące np dwuletnią szkołę masażu i mając na karku 21-22 lata??
Oczywiscie uważam to za bezsens ale co możemy zrobić??

administrator - 2009-04-01, 19:00

Totalny bezsens... :???:
Adam P - 2009-04-01, 19:25

eeee ale o cpo kaman?? hahahhaha
massagewarsaw - 2009-04-01, 20:29
Temat postu: masaz warszawa
[quote="Qi"]Truskawa u Ciebie to tylko rok. Pomyśl sobie co zrobią osoby kończące np dwuletnią szkołę masażu i mając na karku 21-22 lata??
Oczywiscie uważam to za bezsens ale co możemy zrobić??[/quote]
przepisy przejsciowe do rozporzadzenia beda opublikowane w dzienniku ustaw ministerstwa na dniach, spekulowanie o tych przepisach, tak jak zrobili dzis dziennikarze w wielu dziennikach, jest niczym wrozenie z fusow, czy kladzenie kart tarota, czy czytanie z gwiazd.

mozna sie tylko spodziewac, ze bedzie kilkumiesieczny okres przejsciowy na dokwalifikowanie zatrudnionego personelu, tak jak w przeszlosci bylo z fizjoterapeutami i pielegniarkami.

Dopiero za kilka dni bedzie tez znane stanowisko departamentu prawnego ministerstwa, pozwolmy sie politykom i prawnikom jeszcze troche poklocic - a w miedzyczasie sie zestarzejemy. Spokojna glowa, troche to potrwa, przepisy sie rozmyja, a moze sie uda tez cos wykombinowac z wiekiem zatrudnionych, np przeslanie inspektorom PIP sredniej wieku pracownikow. Mozna tez przypuszczac, ze w malych gabinetach to przejdzie, bo ciezko sobie wyobrazic, zeby tysiace masazystow z dnia na dzien stracili prace.

Bodyworker - 2009-04-03, 13:20

Można podać źródło tych informacji? :)
massagewarsaw - 2012-04-01, 16:34
Temat postu: kurs masaz tajski
Bodyworker napisał/a:
Można podać źródło tych informacji? :)


jest w dzisiejszych gazetach, poczekajmy do 31 marca przyszlego roku, kiedy wszystkie przepisy tego rozporzadzenia zaczna w pelni obowiazywac,

Madziunka - 2012-04-01, 18:02

no ładnie, a co z takimi jak ja? niedawno otworzyłam swój gabinecik masażu a mam 23 lata... ;/
massagewarsaw - 2012-04-01, 21:28
Temat postu: kurs masaz tajski
to musisz sie teraz szybko starzec albo zatrudnij emeryta i srednia wieku w firmie wyrowna sie.

Moze sie tez nawzajem czegos nauczycie

massagewarsaw - 2013-04-01, 12:33
Temat postu: kurs masaz tajski
od dzis przepis ten rygorystycznie wchodzi w zycie, ze znacznymi sankcjami na lamiacych go (wycofanie uprawnien wykonywania zawodu przez pracodawcow przez 2 lata, nakaz bezplatnej pracy przez miesiac w domach opieki spolecznej etc dla masazystow ponizej 28 roku zycia - pod grozba utraty dyplomu)
hedonism - 2013-04-01, 13:08

Chodzi tylko o wiek? Mam nadzieje, ze 2 letnie technikum masażysty wystarczy do wykonywania zawodu, bo w czerwcu mam egzamin, a trochę zmian zawodowych musiałam poczynić by pogodzić naukę wieczorową i bardzo czasochłonna i absorbującą z praca zawodowa. Oby nie nadaremno, bo wiek to mam :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group