To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Masaż informacje ogólne - Uprawnienia

Siara_ns - 2009-03-01, 14:50
Temat postu: Uprawnienia
WItam, od pewnego czasu nurtuje mnie jedno pytanie. Zastanawiam sie czy jest roznica w uprawnieniach technika masazysty i lic fijoterapeuty. Czy fizjoterapeuta ma te same uprawnienia co masazyta? Czetalem gdzies ze chetniej przyjmuje sie do hoteli itp dypl masazystow niz fizjoterapeutów. Czy osoba która chodzi 3 lata na fizjoterapie, a ja chodze 2 lata na technika masazyste czy mamy te same uprawnienia? Fizjoterapeuta moze robic wszystko to ca ja?

Troche wydaje mi sie to dziwne, rok roznicy a na fizjoterapii tez jest sporo materiału z kinezy itp.

Pozdrawiam :)

Bodyworker - 2009-03-03, 16:40

Fizjoterapeuta ma te same uprawnienia do masażu (w pełnym spektrum) jak technik masażu leczniczego, ale nie odwrotnie. Nie zagłębiajmy sie w tym momencie w temat realizacji programu nauczania to to zupełnie inny temat :)

Na starcie w ośrodkach, gabinetach prywatnych faktycznie masażyści mają lepiej tym bardzie w Spa jesli potrafią dodatkowe techniki, ale jeśli chodzi o profil gabinetów bardziej medyczny (NFZ) itd, pracodawca będzie czasem wybierał fizjoterapeutę. Dlaczego? Wszechstronność uprawnień - :smile: kontra specjalizacja. Co wybierze?

Qi - 2009-03-04, 21:23

Niby dlaczego mielibyście mieć takie same uprawnienia??:)

Technik masażysta na pewno ma więcej przepracowanych godzin przy masażu aniżeli absolwent fizjoterapii, ma więc większe doświadczenie.
Ale:
Obserwując jednak na placówkach pracę w masażu fizjoterapeutów i masażystów musze przyznać, że nie jest ważna ukończona szkoła, ale podejście do tego co się robi. Widziałem fizjaków, którzy masowali bo zastępowali kolege i właściwie robili to od niechcenia. Jednak byli również fizjaki którzy faktycznie znali się na rzeczy. To samo z masażystami. Jeden masując oglądał film na kompie (pełen profesjonalizm :lol: ) a inny masował ze skupieniem i traktował masaż bardzo poważnie.

Bodyworker - 2009-03-05, 08:52

Owszem podejście, podejściem, ale pytanie dotyczyło bodaj kwestii podstawowej czyli uprawnień :)
Qi - 2009-03-05, 10:34

Aha, no i fizjoterapeuta na pewno nie może mieć kontrakrtu z NFZ na masaże. Przynajmniej tak jest w przepisach.
zbyszek - 2009-03-05, 15:15

Mógłbyś podać jakich??
Qi - 2009-03-05, 17:47

Jednak zerknijcie na tą strone. W sumie to chyba nie może być wyzsane z palca skoro widnieje na stronach ministerstwa zdrowia. Co prawda o kontraktach nic tu nie piszą ale daje artykuł do myślenia
Link:
http://www.mz.gov.pl/wwwm...&my=459&ma=6009

Jutro dzwonie do ministerstwa i się dowiem wszystkiego. Jak będę znał konkrety to napisze:)

Bodyworker - 2009-03-06, 21:17

To w końcu co jest nie jasne? Pisze wyraźnie, kto według definicji M.Z. jest masażystą, a poniżej kto może masaże wykonywać w ramach świadczeń zdrowotnych. W czym rzecz?
zbyszek - 2009-04-20, 16:17

Z tego co wiem - w praktyce NFZ uznaje wykonywanie masaży przez fizjoterapeutów w ramach kompleksowej fizjoterapii, natomiast nie uznaje zatrudniania ich na stanowiskach masażysty, "rezerwując" je dla techników masażystów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group