To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Artykuły o masażu, masażach - Odkryj MASAŻ! Tajemnice dobrego masażu

massagewarsaw - 2015-05-29, 15:14
Temat postu: Odkryj MASAŻ! Tajemnice dobrego masażu
Odkryj MASAŻ! Tajemnice dobrego masażu cz. 1

Moim zdaniem odpowiednio dobrany i wykonany masaż to prawdopodobnie najlepszy zabieg z dziedziny rehabilitacji medycznej. Wyobrażam sobie, że po przeczytaniu tego stwierdzenia wielu fizjoterapeutów stwierdziłoby, że nie podzielają mojego zdania. Jest przecież sporo wspaniałych i skutecznych zabiegów fizykalnych wykonywanych nowoczesnymi aparatami do terapii ultradźwiękowej, elektroterapii i terapii laserowej, jest też terapia falą uderzeniową, czy też zabiegi ogólnoustrojowe w kriokomorze. Dlaczego zatem ja jako masażysta, pracujący z ciałami klientów głównie manualnie, czyli własnymi rękoma tak często spotykam się ze wspomnianym wcześniej stwierdzeniem, że masaż ręczny jednak jest najlepszy? Co takiego jest w masażu manualnym, że cieszy się tak dobrą opinią?

Istnieją co najmniej 3 tajemnice wykonania dobrego masażu:

Tajemnica nr 1.

Odpowiedniej jakości dotyk jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, że masaż będzie odebrany przez klienta/pacjenta jako zabieg nie tylko przynoszący ulgę, dający poprawę w danym problemie zdrowotnym, ale także relaks i rozluźnienie.

Dotyk w masażu

Pisząc dotyk odpowiedniej jakości mam na myśli dotyk świadomy, w trakcie którego terapeuta swoimi dłońmi „czyta” ciało pacjenta i odpowiednio na nie reaguje. Jeden z moich nauczycieli stwierdził w wywiadzie, że sam będąc masowanym o wiele bardziej przeżywał masaż osoby mniej doświadczonej, ale zaangażowanej w to, co robi, niż masaż praktyka z dużymi umiejętnościami, który wykonywał ruchy automatycznie.

Podzielam tę opinię i bardzo sobie cenię masaże pleców wykonywane przez moją żonę, która nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku (poza kilkoma wskazówkami ode mnie), ale robi to z miłością. Chodzi tu o miłość, której piękną definicję stanowi hawajskie słowo aloha oznaczające szacunek, akceptację, dzielenie się radością życia, a także będące powitaniem, jak np. nasze „witaj, dobrze, że jesteś”.

Masaż hawajski Lomi Lomi Nui

Już samo takie życzliwe podejście do klienta/pacjenta, którego ja osobiście nauczyłem się m.in. dzięki kursowi masażu hawajskiego Lomi Lomi Nui sprawia, że osoba korzystająca z masażu od samego początku czuje się dobrze w rękach terapeuty, łatwiej otwiera się na oddziaływanie masażu i w efekcie czerpie z niego większe korzyści.

Pisząc na początku o odpowiednio wykonanym masażu głównie chodziło mi o podkreślenie ogromnej roli zaangażowania masażysty w wykonywany masaż, bo to w znacznym stopniu decyduje o jakości zabiegu.

Remigiusz Kostusiak

milenaa001 - 2015-07-02, 09:22

Zgadzam sie , dobrze wykonany masaz jest najlepszym lekarstwem...za kazdym razem gdy korzystalam z masazu nie do konca bylam zadowolona, czulam sie obola albo nie czulam zadnych efektów...az w koncu znalazlam odpowiedniego masazyste dla siebie...nie wiedzialam ze to moze byc zwiazane z dotykiem:O
baca - 2015-07-07, 15:23

Dokładnie, to trzeba czuć i wkładać serce, znajomość kilku zasad wystarczy aby uprzyjemnić relaks bliskim:)
rebelgirl86 - 2015-07-08, 10:10

Dokładnie!
Liczą się umiejętności ale przede wszystkim zaangażowanie, pasja do tego co się robi, intuicja, wyczucie i intencja, szacunek i akceptacja. Jeśli masujemy kogoś z intencją pomocy, akceptacji jego ciała i patrzymy na tą osobę z szacunkiem i tak też ją traktujemy, może to odmienić jej życie. Ludzie wstydzą się siebie, swoich ciał i potrzeb i przez to odcinają się od siebie samych, od tego czego na prawdę chcą i potrzebują.

Znalezienie dobrego masażysty to wielkie szczęście, takiego który zna się na tym co robi, kocha to, ciągle się rozwija i chce ulepszać życie innych a nie być tylko robotem, który mechanicznie wykonuje pracę i czeka na zapłatę, który podchodzi do czlowieka indywitualnie - takich jest naprawdę niewielu.

Obecnie mieszkam w Irlandii i tutaj w szkołach masażu uczą bardzo fajnego podejścia do klienta (gdzie pamiętam robiony w Polsce kurs, na którym niewiele się o tym mówilo, było dużo technicznych spraw a niewiele głębii i nic o szacunku do osoby, która do nas przychodzi). Mam nadzieję, że aktualnie się to zmienia i ludzie są bardziej otwarci i nastwienie na siebie nawzajem.
Mimo takich fajnych podstaw też nie łątwo znaleźć masażystę, który zrozumie nasze potrzeby i pomoże. Wielu ma wyuczoną sekwencję lub jakieś konkretne przekonanie w głowie (że masaż musi być strasznie mocny itp. a nie każdy i nie w każdym momencie ktoś tego potrzebuje). Czasem może warto mieć 2 masazystów - jednego wtedy gdy czujemy chęć na relaks i dopieszczenie a gdy mamy ochotę by ktoś nas wydusił to iść do innego, który masuje bardzo mocno.

No co kto lubi... myślę, że dla każdego z nas jest miejsce, bo każdy lubi co innego i czego innego potrzebuje.
Powodzenia Kochani!

aniaw - 2015-07-28, 11:49

Każdy z nas ma inny zmysł dotyku, inne dłonie, inny chwyt i uścisk, ale wg mnie - podobnie tak jak już tutaj pisaliście, liczy się zaangażowanie masażysty i jego chęci do pracy. Bo jeżeli dopiero zaczynamy masować, zaczynamy poznawać pacjentów, odkrywać różne chwyty i techniki masażu, nie ma co się oszukiwać nie zawsze to wychodzi "najlepiej" - wprawy do masowania nabieramy z czasem :) więc jak tylko pacjent poczuje się przy nas bezpiecznie, pewnie i spokojnie, bo widzi, że nam zależy na tym, aby ten masaż był wyjątkowy i niepowtarzalny, to z pewnością będzie to dobrze przeżyty czas i dla nas i dla pacjenta :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group