To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Artykuły o masażu, masażach - Masaż stóp to podstawa!

fizjo - 2014-08-28, 12:43
Temat postu: Masaż stóp to podstawa!
Często zamiast leczyć już konkretne schorzenia, warto zastosować profilaktykę. Niekiedy wydaje się ona być trywialna, a jednak ma znaczenie. Szczególnie warto dbać o stopy, dlaczego? Stanowią bowiem łącznik z całym światem naszego wewnętrznego organizmu.

Posiadają na swojej płaszczyźnie tak zwane receptory i tworzą mapę ciała. Poprzez uciskanie kciukiem w odpowiednich miejscach na stopach możemy wpłynąć pozytywnie na proces samoleczenia się konkretnych narządów. Jest to alternatywna metoda terapii - Refleksologia.

Masaż stóp powinien, więc znaleźć się w gamie naszych codziennych rytuałów. Może on nam pomóc w zasadzie w sferze każdego układu: kostnego, nerwowego, sercowo-wieńcowego, limfatycznego, oddechowego, trawiennego. Szczególnie zalecany jest w przypadku osób cierpiących na reumatyzm, a także osób podatnych na stres.

W przypadku innych schorzeń wpływanie poprzez masaż na dane narządy na pewno jest o wiele bardziej czasochłonny. Procesy samoleczenia wynikające z regeneracji organizmu niekiedy wymagają dłuższego czasu. A bywa i tak, że muszą być wspierane np. farmakologicznie.

Źródło: zdrowo.pl

massagewarsaw - 2014-09-29, 11:13

tresci niewiele, dlatego wykrzyknik musi byc - nie zagluszymy trescia, ale hukiem
Sabina87 - 2014-10-03, 13:19

Refleksoterapia to świetna rzecz. Masując, uciskając konkretne punktu na stopach pobudzamy i usprawniamy działanie konkretnych organów wewnętrznych. Obecnie szkolę się w tej technice. Chcę wiedzieć o niej wszystko i posługiwać się nią bezbłędnie.
eva.inka - 2016-05-26, 09:44

Czytając książkę o refleksologii zaczęłam się zastanawiać czy te wszystkie pięknie, kolorowo namalowane strefy refleksyjne na stopach istnieją naprawdę..? Zgodnie z podstawami teoretycznymi refleksologii, strefy refleksyjne na stopach (ale także w innych częściach ciała) to miejsca gdzie znajdują się receptory odpowiadające poszczególnym narządom. Masując np. strefę odpowiadającą nerkom można poprawić ich funkcjonowanie, oczyścić, wyleczyć, itp.

Taka jest teoria, a praktyka? W praktyce żadne badania naukowe nie potwierdziły istnienia stref refleksyjnych. Nie odkryto powiązania receptorów z poszczególnymi narządami. Co więcej wiele badań obaliło wpływ refleksologii na leczenie wielu schorzeń. Ale jak się okazuje nie jest to całkiem bezużyteczna metoda. Można znaleźć mnóstwo potwierdzeń jej skuteczności, pozytywnego wpływu na zdrowie, a nawet opisy spektakularnych wyleczeń. Tak więc dlaczego to działa? Dlatego, że refleksoterapia stóp (lub innej części ciała) to taki specyficzny rodzaj masażu i jak każdy masaż wpływa korzystnie na zdrowie, relaksuje, poprawia ukrwienie, ułatwia przewodzenie impulsów nerwowych. Tak więc stosowanie refleksologii ma sens, ale nie miejcie złudzeń, że wyleczy was ze wszelkich chorób. Chyba, że zadziała efekt placebo;)

Ciekawostka: nie musisz iść do specjalisty żeby pomasować sobie receptory na stopach! Wystarczy pochodzić sobie boso, najlepiej po naturalnej powierzchni (asfalt też spisuje się całkiem dobrze - sprawdziłam;)).

Dionizos - 2016-10-01, 17:55

Bardzo chciałbym zobaczyć takie badania naukowe – naciskam jakiś konkretny punkt na stopie, a w tym samym czasie na jakimś obrazowaniu typu rezonans widać jak np. zwiększa się ukrwienie nerki. Naciskam inny punkt – zwiększa się ukrwienie śledziony. Ale nie zobaczę takich badań. Bo nawet jeżeli ktoś próbował, to się okazało, że to nie działa w prawidłowej ślepej próbie.

Ktoś kiedyś narysował tą mapę narządów na stopach i tak to już jest powtarzane i przerysowywane od dziesiątków lat. Ciekawym by było znaleźć to pierwotne źródło i autora.

Zrobił się z tego biznes, więc nie ma specjalnej potrzeby teraz tego negować i oświecać ludzi. Tym bardziej, że w pewnym sensie to działa – wspomniany efekt placebo jest skuteczny statystycznie w 20-30% przypadków. Poza tym masaż stóp ma zwykle fajne działanie relaksacyjne, więc pośrednio też delikatnie wpływa pozytywnie na zdrowie całego organizmu, choćby przez nawet chwilowe odstresowanie się.

Ludziom pomaga najczęściej to, w co wierzą, że pomaga.
Ja polecam masaż stóp. Niezależnie, czy go nazwiemy relaksacyjnym, czy refleksoterapią.

danny1206 - 2016-12-14, 11:25

Mnóstwo informacji tutaj :) Pozdrawiam !
patrinho - 2017-01-04, 23:50

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem? Jeśli tak to dlaczego? Pytam bo ostatnio pierwszy raz się z takim stwierdzeniem spotkałem i bardzo mnie to ciekawi ;)
Dionizos - 2017-01-31, 10:38

Ciąża będzie wskazaniem, a nie przeciwwskazaniem. W ciąży często puchną nogi, kostki, stopy. Masaż może tu wiele pomóc.
MayThai - 2017-07-12, 15:03
Temat postu: Masaż stóp
Dokładnie zgadzam się z tym, że masaż w okresie ciąży jak i po niej jest wskazany. Doskonale pozwoli ukoić obolałe ciało. Jedynym przeciwwskazaniem do refleksoterapii jest ciąża zagrożona. W przypadku tej o prawidłowym przebiegu należy również unikać masowania refleksów narządów rozrodczych.
Anna1993 - 2018-04-05, 13:20

krótko ale najważniejsze informacje są, podoba mi się
no_name - 2018-06-27, 13:16

Ja bym chyba ze śmiechu nie wytrzymał takiego masażu,


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group