To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Masaż informacje ogólne - Ciąża i masaż

ultan - 2008-06-11, 15:21
Temat postu: Ciąża i masaż
Ciąża jest przeciw wskazaniem do masażu. Jednak wiem, że takie kobiety masaże potrzebują i je biorą. Proszę o informacje na ten temat. Z góry dzięki.
administrator - 2008-06-11, 16:48
Temat postu: Re: Ciąża
ultan napisał/a:
Ciąża jest przeciw wskazaniem do masażu. Jednak wiem, że takie kobiety masaże potrzebują i je biorą. Proszę o informacje na ten temat. Z góry dzięki.

Przed napisaniem posta najpierw zapraszam tutaj:
http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?t=6 :wink:

massagewarsaw - 2008-06-11, 17:06
Temat postu: masaz warszawa
mnie uczyli na kursie, ze przeciwskazaniem jest pierwszy kwartal. Jest inna opinia, ze przeciwskazaniem jest ostatni miesiac.

najlepiej przyjac, ze przeciwskazaniem sa komplikacje ciazy i ocenic ryzyko - umiejetny zabieg nie jest zagrozeniem ani dla matki ani dla dziecka. Sa nawet specjalistyczne kursy i terapeuci specjalizujacy sie w zabiegach dla ciezarnych.

jesli nie czujesz sie pewnie w wykonywaniu zabiegow dla ciezarnych, to referuj pacjentki do innego terapeuty.

ewa_k29 - 2012-02-28, 09:42
Temat postu: Ciąża
Witam Może to głupio zabrzmi ale nie zastanawiałam się nigdy aż do tej pory czy będąc w ciąży mogę wykonywać wszystkie masaże swoim klientom ? Najbardziej zastanawiam się nad kamieniami i bambusami Czy ma to wpływ na moje ciało ? Pozdrawiam
massagewarsaw - 2012-02-28, 15:42
Temat postu: kurs masaz tajski
gratulacje.

dlaczego najbardziej zastanawiasz sie nad kamieniami i bambusami?

Piotrek Medic - 2012-02-29, 22:55

ultan napisał/a:
Ciąża jest przeciw wskazaniem do masażu.


Po pierwsze ciąża, jako sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem, tylko tak jak napisał massagewarsaw, ciąża zagrożona, czy też jakieś komplikacje w trakcie ciąży raczej są przeciwwskazaniem do masażu niż ciąża sama w sobie.

ultan napisał/a:
Jednak wiem, że takie kobiety masaże potrzebują i je biorą. Proszę o informacje na ten temat.


Owszem, kobiety często szukają pomocy dla swojego ciała. Należy znowu określić cel, czyli czego kobieta potrzebuje- czy szuka masażu, który pomoże jej np w bólu kręgosłupa, zawrotach głowy etc. czy raczej zabiegu na ciało- relax. Są różnego typu teorie itp. Jednak należałoby zawsze współpracowac z lekarzem prowadzącym. Po drugie trzeba się zgłębić z fizjologię ciąży- pomijając fakt zmian hormonalnych skupić się na biomechanice ciała kobiety, która znacząco się zmienia itp- zrozumieć to np. dlaczego ją boli, jak to można ewentualnie zmienić.

Jeśli chodzi o moją praktyke jako fizjoterapeuty i masażysty to trochę pacjentek ,,ciężarnych" juz poprowadziłem i prowadzę i powiem tak- praca z kobietami w okresie ciążki jest niezwykle pasjonująca, ciekawa i wdzięczna i jednocześnie trudna. Nie da si jednocześnie powiedzieć jaki masaż wykonać, jakiej części ciała itp. Wszystko zależy od tego co potrzebuje pacjentka, jaki jest jej problem. Ja często rozmawiam z lekarzami moich pacjentek- mówię co ja mogę zaoferować ze swojej strony, warto dopytać o dotychczasowy przebieg ciąży etc.

Są tzw. czerwone punkty, czyli stany gdzie nie wolno masować i wynikają m.in niekiedy z samej budowy narządów rodnych, zawirowań hormonalnych, schorzeń współistniejących i samych okresów ciąży. Ale to bardzo szeroki temat do rozważań i łatwiej by było chyba przedstawić studium przypadku niż teoretyzować. Nie wiem co Ty i inni na to?

Marlena - 2012-03-01, 08:24

Zgubiłam się Ty koleżanko jesteś w ciąży czy zamierzasz masować ciężarną?
sylos121 - 2012-03-01, 14:04

ewa_k29 chodziło chyba o to że jak ona jest w ciąży czy może masować. przynajmniej ja tak zrozumiałam z jej postu.
massagewarsaw - 2012-03-05, 09:35
Temat postu: kurs masaz tajski
zrobily sie 2 rozne dyskusje w jednym watku, ale poniewaz sa zwiazane, to niech tak zostanie.

rowniez brzemiennej masazystce trzeba zalecic szczegolna ostroznosc w pierwszym trymescie - przede wszystkim unikac ciezkiej, fizycznej pracy (np pionizacja pacjenta) i robic zabiegi na siedzaco (zeby uchronic sie przed zylakami w przyszlosci). Planuj raczej krotkie zabiegi i dluzszy odpoczynek miedzy nimi. Skup sie na przyjmowaniu klientow zdrowych, mniej wymagajacych i terapie lekkie, np drenaz.

Uwazaj na olejki eteryczne (jesli ktos nie zna aromaterapii, a uzywa olejkow, to warto cos o nich przeczytac). Olejki eteryczne sa zawarte w masciach/balsamach do masazu i kremach kosmetycznych.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group