To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Jednostki chorobowe w masażu - Zespół bolesnego barku

massagewarsaw - 2013-06-19, 07:11
Temat postu: Zespół bolesnego barku
Zespół bolesnego barku (znany też pod akronimem ZBB) powstaje, kiedy w okolicy barkowej zachodzą jakiekolwiek zmiany zwyrodnieniowe. Temu schorzeniu pomagają się rozwijać negatywne zmiany, jakie mają miejsce w obrębie miękkich tkanek.

Schorzenie to pojawia się najczęściej u osób w średnim wieku (z reguły u kobiet w przedziale wiekowym 45-55 lat), jeżeli częściowo lub całkowicie dojdzie u nich do uszkodzenia ścięgna, które łączy kość ramienną z łopatką. Efektem tego jest ograniczenie zakresu ruchów ramienia.

Przyczyny

Wśród przyczyn ZBB wymienić należy urazy i wszelkiego rodzaju choroby naczyniowe, ortopedyczne czy nerwowe, chociaż najpowszechniejszą z nich jest zwyrodnienie tkanki ścięgnistej spowodowane zmianami w przyczepie mięśnia nadgrzebieniowego.

Ból może narastać powoli lub pojawić się nagle, a czasami może się przenieść z odcinka szyjnego kręgosłupa, nie ograniczając przy tym ruchów barku. Do tego bólu przyczynić się też mogą zwichnięcia stawu barkowego, złamania obojczyków i łopatki, urazy pochewek maziowych, choroby płuc i serca lub prowadzące do przykurczu miękkich tkanek oparzenia.

Jeżeli ból pojawił się nagle w trakcie wykonywania danej pracy lub od razu po szybkim ruchu, wówczas najprawdopodobniej uszkodzony został pierścień mięśni skręcających. Jeżeli nie minie on po zachowawczym leczeniu, to można przyjąć, że jest to objaw tzw. zespołu ciasnoty podbarkowej.

Objawy:

Silny i kłujący ból,
Ból obręczy barkowej,
Obrzęk stawu barkowego,
Wzmożone napięcie mięśniowe,
Problemy z poruszaniem kończyną,
Problemy z zasypianiem.
Leczenie

Wiele osób przy ZBB wykonuje wszelkie czynności zdrową ręką, unikając przy tym wykonywania jakichkolwiek ruchów drugą, uszkodzoną kończyną, jest to jednak stanowczo przeciwwskazane – bezruch w obrębie tej ręki może się przyczynić do co raz większego bólu promieniującego na kark i łopatkę, a w efekcie nawet do zesztywnienia barku. W skrajnych przypadkach możliwy jest zanik mięśni.

Na ból powstały wskutek zapalenia stawu ramiennego najczęściej podwiesza się kończynę, podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub stosuje się zabiegi fizykalne jak: krioterapia, jonoforeza czy terapia laserowa.

Jeżeli do powstania bólu przyczyniły się wszelkie zmiany w obrębie powierzchni stawowych i ścięgien, zespół ciasnoty podbarkowej lub uszkodzenie pierścienia mięśni skręcających, to może być konieczne leczenie chirurgiczne. Bardzo istotna w przywracaniu sprawności ruchów ręki jest odpowiedni proces rehabilitacji.Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group