To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Egzamin zawodowy Technik masażysta - Praktyczny czerwiec 2013??

Juliet89 - 2013-06-19, 16:22

Jak widać był izometryczny :)
Niby dobrze, ale jednak pytania były dla mnie nie jasne, a szczególnie pkt 4. Cele postępowania masażysty pod kątem wykonania masażu izometrycznego w osłabieniu i zaniku mięśni z nieczynności.
Co tutaj napisaliście? Zdania w mojej grupie są podzielone, każdy napisał co innego. Ja szczerze mówiąc napisałam:
Wykonam masaż izometryczny ...
Obszar masowany
Mięśnie funkcje
Pozycja wyjściowa
Rozpoznanie
Cel
Techniki

Nie wiem, po prostu wydawało mi się dziwne, że w innych punktach nie było pytania co do technik, tylko sama metodyka.
Niestety zapomniałam o pomiarach obwodów i teście Lovetta... A Wy jak zrobiliście ten punkt? I czy wie ktoś jak jest poprawnie?

Ahh i napisałam 3 zestawy ćwiczeń :roll:

linell - 2013-06-19, 16:42

ja napisałam prawie identycznie jak paprotnik2 tylko inny czas a o pomiarach obwodów i teście Lovetta zapomnialam :cry:
paprotnik2 - 2013-06-19, 17:21

linell pocieszyłaś mnie:) mam nadzieję, że jakieś punkty za to uskrobiemy;)
andele - 2013-06-19, 17:31

ciekawe jak bedzie ułożony klucz do jakiego autora się odniosą?
PaulaRin - 2013-06-19, 18:09

Ja napisałam tak CZĘŚĆ GŁÓWNĄ 20 minut
*Diagnostyka dla potrzeb masażu:
- wzrokowa i palpacyjna ocena zmian tkankowych m.czworogłowego uda prawego,
- badam zakres ruchu w stawie kolanowym,
- wykonuję 2 pomiary obwodów taśmą mierniczą określających masę mięśni chorego i zdrowego m. czworogłowego uda prawego i lewego (pomiar U1 i U2 - opisałam całą metodykę wykonania tego pomiaru, pozycje wyjściowe i sposób pomiaru),
- wykonuję testowanie siły mięśniowej mięśnia czworogłowego uda prawego poprzez zastosowanie testu Lovetta (testowanie na 3,4,5 - opisałam całą metodykę z pozycjami wyjściowymi i testami),
- zapisuję zbadane pomiary na karcie pacjenta,
- informuję pacjenta o lokalizacji i funkcji mięśnia masowanego,
- nauka pacjenta wykonania skurczu izometrycznego m. czworogłowego uda prawego (opisałam pozycje wyjściowe pacjenta, napinanie rzepki albo dociskanie kolana do podłoża),
FAZA PRZYGOTOWAWCZA 8 minut
- wykonam masaż klasyczny m. czworogłowego uda prawego w celu uzyskania przekrwienia mięśnia i pobudzenia proprioreceptorów (głaskanie powierzchowne i głębokie, rozcieranie powierzchowne i głębokie, ugniatanie poprzeczne - czyli sprężyste odkształcenie itd poszczególnych struktur i tkanek...)
FAZA WŁAŚCIWA
- faza skurczu izometrycznego m. czworogłowego uda prawego
- czas skurczu 5-20 sekund,
- s.o. poprzez rozcieranie głębokie, oklepywanie, wibrację przerywaną m. czworogłowego uda prawego,
- faza rozkurczu - odpoczynek mięśnia, rozluźnienie mięśnia,
- czas trwania - 30 sekund,
- s.o. poprzez roztrząsanie m. czworogłowego uda prawego,
- serie skurczu i rozkurczu - 6-12 razy w ciągu jednego zabiegu,
- przynajmniej raz zapytam pacjenta o samopoczucie.
FAZA UTRWALAJĄCA czas 5 minut
- masaż klasyczny m. czworogłowego uda prawego w celu usunięcia produktów zmęczenia i zmniejszenia powysiłkowego napięcia mięśni,
- głaskanie powierzchowne i głębokie, rozcieranie powierzchowne i głębokie, ugniatanie poprzeczne, roztrząsanie, głaskanie głębokie i powierzchowne mięśnia czworogłowego uda prawego - (czyli sprężyste odkształcenie itd poszczególnych struktur i tkanek...).
Co o tym sądzicie??? :wink:

PaulaRin - 2013-06-19, 18:13

Jeżeli chodzi o zadanie 4: celem postępowania masażysty pod kątem wykonania masażu izometrycznego w osłabieniu i zaniku mięśni z nieczynności jest:
- zwiększenie siły mięśniowej,
- zwiększenie masy mięśniowej,
- zwiększenie tonusu mięśniowego,
- poprawa trofiki mięśnia.

linell - 2013-06-19, 19:02

a mam jeszcze pytanie w karcie pacjenta jak wypełniliście ? wypisaliście tylko masaż izometryczny czy tez wirowy i cwiczenia usprawniające i czy wszystko w jednym dniu?
linell - 2013-06-19, 19:12

a ma ktoś może arkusz od praktycznego ? bo chciałam sobie jeszcze raz w domu dokładnie projekt napisać :wink:
India - 2013-06-19, 19:55

temat wydawał się ok, a jednak jakies watpliwosci są;) Ja zapomniałam opisać zakonczenia tzn, poinformowania pacjenta o koniecznosci odpoczynku, dezynfekcji stołu... a podobno za takie drobiazgi strace punkty :oops:
Napisałam w karcie wirowy i izometryczny w jednym dniu. Uczyli mnie, ze wirowy jest dobrym przygotowaniem do masazu manualnego.

peter - 2013-06-19, 19:59

4 zadanie dla mnie było nie zrozumiale i w konsekwencji nie za bardzo mi się widzi ten egzamin :< ale czekać 2 miesiące na wyniki i możne akurat na styk się uda :)
pati - 2013-06-19, 19:59

co do celów masazysty to nie powinno sie tez tam znalezc przygotowanie stanowiska pacy i samego masazysty? plus wczesniej pomiar uda i test lovetta?
peter - 2013-06-19, 20:03

pati ja własnie w tym napisałem przygotowanie masażysty stanowiska pomiar obwodow zakresu ruchomości... a zapomniałem o tym co jest najważniejsze czyli co ma na celu ten masaż :<
India - 2013-06-19, 20:04

jak wrzucic skan projektu? bo mam:)
pati - 2013-06-19, 20:05

no ja napisalam na samym poczatku tego punktu cel pozniej jaki cel ma test lovetta jaki cel ma pomiar konczyn co mi do tego bedzie potrzebne co jaki czas to bede wykonywac te pomiary i test i pozniej zaczelam z przygotowaniami...ale nie wiem co z tym wirowym ;/
India - 2013-06-19, 20:07

jak pracowałam w przychodni to wirowy wykonywała kąpielowa nie masażysta;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group