To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Egzamin zawodowy Technik masażysta - Przygotowania do egzaminu zawodowego - czerwiec 2012

Katarzyna72 - 2012-06-05, 19:19

Justyna mozesz przyslac , ja korzystam ze strony egzamininfo ale tam trzeba miec duzo punktow zeby miec calosc
JustynaZuzanna - 2012-06-08, 16:32

Jeśli ktoś coś potrzebuje to proszę pisać na meila j.fabisiak@op.pl
Ostatnio mam mało czasu i zbytnio nie wchodzę na forum, odpowiadam na meile w miarę swoich czasowych możliwości.

Michal91 - 2012-06-09, 16:41

bedzie coś ze stawem biodrowym- moze zwyrodnienie albo barkowym!takie jest moje zdanie bo juz praktycznie wszystko inne było!może coś po amputacji w przypadku drenażu!segment nie jest nawet refundowany przez nfz wiec nie wydaje mi sie zeby mógł byc!!
Danka - 2012-06-09, 17:11

A Twoi wykładowcy coś obstawiają?
Dziołcha - 2012-06-12, 10:16

Witam:) Dawno mnie nie było bo totalny brak czasu. Nie wiedzieć czemu ciągle chodzi mi po głowie porażenie nerwowe- trójdzielny albo strzałkowy....U nas w szkole jeszcze mówi się o brzuchu bo też go nie było
Danka - 2012-06-12, 12:25

Ale jaki haczyk może być w porażeniu twarzy czy strzałkowego?
Brzucha raczej nie będzie bo popatrz na jednostki chorobowe z nim związane..pojedyńcze i krótkie.

Dziołcha - 2012-06-12, 14:16

a musi być haczyk? po prostu jeszcze nie było porażeń. A brzuch zawsze można wymyślić kobietę po porodzie z nadmiernie rozciągniętymi mm brzucha, które są powodem bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym- taki projekt dał nam wykładowca do zrobienia....zresztą już nie wiem tak sobie gdybam tylko.... :???:
Danka - 2012-06-12, 19:25

Zazwyczaj pojawia sie jakiś haczyk w kluczu,na co mało kto wpadnie.
Twarz byłaby najdrostsza(klasyk),więc chyba jej nie dadzą... :(
A co do brzucha, świetny pomysł na zadanie.
To u Ciebie obstawiają na porażenie albo brzuch?

Dziołcha - 2012-06-13, 08:06

U mnie to nasz wszechwiedzący mówi " mogą dać wszystko co będą chcieli" my tak gdybamy sobie , czego jeszcze ie było...wykładowca straszy segmentarką...to jest kobyła bo zakładając, że masz podane zmiany odruchowe w poszczególnych segmentach i nawet wiesz jakie schorzenie to jest bardzo czasochłonny projekt no i jeśli każą wymienić przesunięcia odruchowe dla danych segmentów masowanych to to też trzeba spamiętać...

[ Dodano: 2012-06-13, 08:10 ]
ale ten brzuch to w sumie niegłupie...nie było jeszcze, w wywiadzie trzeba zadać pytania na które wcale nie naprowadzi cię treść zadania, przy rozciągniętych mm rezygnujesz z niektórych technik... a kurczaki ja już sama głupieję od pomysłów co być może ...trzeba czekać na środę to sie dowiemy :wink:

adrick - 2012-06-13, 11:43

Znowu wspomniany został temat porażenia twarzy.
Moje pytanie - w metodyce piszecie głaskanie powierzchowne , głebokie , rozcieranie powierzchowne, głębokie itd? Czy w twarzy nie wyszczególniacie tego?

Danka - 2012-06-13, 13:22

Raczej wyszczególniamy bo powierzchowne to inaczej wzgl. powięzi a głębokie wzgl. brzuśców mięśniowych,a na twarzy i to i to jest. A moje pytanie, w porażeniu twarzy, masaż zaczynacie skąd, od czoła czy od żuchwy?
JustynaZuzanna - 2012-06-13, 19:39

a wiecie co?? Dowalą nam taki że się nie pozbieramy i o którym nawet byśmy nie pomyśleli....
A ja to obleje...
Dzisiaj siedziałam na testami, zrobiłam 2 projekty i jedno wiem - że nic nie wiem...
Wypaliłam 2 paczki fajek, 5 kaw i jest poprostu super..... ;/ ;/

Dziołcha - 2012-06-13, 22:54

heheh...no to mamy to samo. Uczymy sie z kumpelą i stwierdziłyśmy, że im wiecej się uczymy tym większego kręćka dostajemy...im więcej wiesz tym więcej wątpliwości...

[ Dodano: 2012-06-13, 23:03 ]
Jak mi sie uda to wkleję twarz

[ Dodano: 2012-06-13, 23:06 ]
PORAŻENIE NERWU TWARZOWEGO
W okresie ostrym nie masujemy
W okresie podostrym tylko metoda uciskowa.
W okresie przewlekłym masaż klasyczny twarzy, po stronie porażonej masaż przeprowadzamy od dalszej części twarzy w kierunku górnego kąta żuchwy ( zapobiega to nadmiernemu rozciągnięciu porażonych mięśni.).

POZYCJE:
• Pacjent siedzi na krześle i opiera głowę o brzuch masującego,
• Pacjent leży na kozetce, w pozycji leżenia tyłem, uniesiony zagłówek, pod stawami kolanowymi wałek. Masażysta stoi za głową pacjenta.
Ruchy w tym masażu powtarzamy ok. 20-30 razy na każdej części twarzy.

GŁASKANIE

1. Głaskanie wargi dolnej i brody- od policzków do środka wargi- masujemy dłoniowa str. kciuków (raz jednym raz drugim).
2. Głaskanie wargi górnej- ruch jak wyżej
3. Głaskanie mięśnia okrężnego ust.
4. Głaskanie policzków- masujemy powierzchnią dłoniową obu rąk w 3 pasmach:
• Od wargi dolnej po żuchwie do ucha,
• Od wargi górnej do ucha,
• Od kości jarzmowej do ucha.
5. Głaskanie nosa i brwi- prowadzimy opuszki palców III od koniuszka nosa po grzbiecie nosa i po brwiach aż do skroni.
6. Głaskanie mięśnia okrężnego oka.
7. Głaskanie czoła – wykonujemy strona dłoniowa obu rąk od środka czoła na boki do skroni.

ROZCIERANIE

1. Rozcieranie wargi dolnej i brody- masaż w formie ruchów okrężnych opuszkami kciuków od policzka do środka wargi.
2. Rozcieranie wargi górnej- jw.,
3. Rozcieranie policzka w 3 pasmach.
4. Rozcieranie nosa i brwi.
5. Rozcieranie czoła.

UGNIATANIE

1. Ugniatanie wargi dolnej i brody- wykonujemy ruch szczypcowy- masujemy kciukiem i palcem wskazującym.
2. Ugniatanie wargi górnej.
3. Ugniatanie policzków- masujemy kciukiem oraz zgiętym palcem wskazującym w 3 pasmach.
4. Ugniatanie czoła- wykonujemy ruch szczypcowy kciukiem i palcem wskazującym- od środka czoła na boki do skroni w kilku pasmach.

OKLEPYWANIE, WYMIATANIE- wykonujemy str. dłoniową palców- oklepujemy druga brodę, policzki i czoło oraz kąciki ust – na skos w kierunku skroni fortepianowo.
WIBRACJA- wykonujemy całą pow. dłoniową jednej ręki najpierw na jednym policzku potem na drugim- drugą ręką stabilizujemy, oraz wykonujemy stabilną wibrację pod oczami.

Kończymy masaż głaskaniem policzków i czoła.

ĆWICZENIA
- unoszenie czoła, szczerzenie zębów, gwizdanie, dmuchanie, robienie ryjka.

adrick - 2012-06-14, 08:20

W podanej metodyce zasadę - nie rozciągać porażonych mięśni zastosowałaś tylko dla wargi górnej i dolnej. Ja jednak zastosuję metodyke wg Zborowskiego czyli zacznę od czoła. zrobię na nim wszystkie techniki i przejdę do oczu itd. Apropo powięzi to tylko mięsień policzkowy na twarzy takową posiada, ale rozumiem o co Ci chodziło, czyli trzeba wpisać powierzchownie i głęboko.

Czy ma ktoś może jakis swój projekt z masażu izometrycznego i chciałby się podzielić? Jak coś podaję maila a_nalew@interia.pl z góry dzięki.

blow - 2012-06-14, 18:17

Cześć, również mi się wydaję, że może być jakieś porażenie ... a może udar ?!
I dlatego mam do was pytanie czy macie jakąś dokładną rozpiskę do tego rodzaju masażu ?!

Pozdrawiam ;)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group