To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Fizjoterapia informacje ogólne - Przykurcz zgięciowy stawu łokciowego.

piotrek1235245 - 2011-11-28, 16:17
Temat postu: Przykurcz zgięciowy stawu łokciowego.
Witam. Mam pacjentkę z przykurczem zgięciowym stawu łokciowego. Powstał on po unieruchomieniu. Przeczytałem że w czasie leczenia zdecydowanie zabrania się stosowania redresji, forsownych ćwiczeń biernych, a zwłaszcza noszeniu ciężarków czy zwisom na drabinkach celem zwiększenia zakresu ruchów. w Takim razie jak zwiększyć ruchomość i zakres ruchu w tym stawie?
massagewarsaw - 2011-11-28, 16:45
Temat postu: kurs masaz tajski
masaz poprzeczny, mozesz stosowac poizometryczna relaksacje, zalecic cwiczenia samowspomagane, czynne wolne.
piotrek1235245 - 2011-12-08, 18:57

a czy dobrym leczeniem w tym przypadku było by stosowanie: delikatnych ćwiczeń biernych 20 razy każdy ruch w stawie łokciowym i po 20 razy każdy ruch w stawie nadgarstkowym ( gdyż z tym stawem po urazie pacjentka również ma problem ) następnie ćwiczenia czynne z małym obciążeniem 2,5 kg. ok 5minut. Następnie rozgrzanie stawu łokciowego poprzez wymoczenie w bardzo ciepłej wodzie ok 5 minut. Po wymoczeniu poizometryczna relaksacja 3 serie po 3 powtórzenia. i zakończenie delikatnymi ćwiczeniami biernymi jak na początku. Proszę o podpowiedz czy takie działanie jest prawidłowe
Piotrek Medic - 2011-12-08, 20:02

Drogi Piotrze,
Czytając to co piszesz odnośnie pacjentki jest parę kwestii do rozważenia:

piotrek1235245 napisał/a:
Mam pacjentkę z przykurczem zgięciowym stawu łokciowego. Powstał on po unieruchomieniu.

Jak długo trwało unieruchomienie, z jakiego powodu było unieruchomienie- domniemam że uraz- więc jakiego typu to był uraz?
Samo unieruchomienie gipsowe może wywołać zmiany troficzne w tkankach, zaniki mięśniowe a także obkurczenie torebki stawowej. Pytanie czego wynikiem jest ów przykurcz- to trzeba by było zbadać, gdyż w każdym z tych wymienionych jest nieco inne postępowanie.

piotrek1235245 napisał/a:
. Przeczytałem że w czasie leczenia zdecydowanie zabrania się stosowania redresji, forsownych ćwiczeń biernych, a zwłaszcza noszeniu ciężarków czy zwisom na drabinkach celem zwiększenia zakresu ruchów.

Od redresji już dawno się odeszło, gdyż więcej skutków ubocznych wywołują niż pozytywnych. Oczywiście stosuje się je ale tylko ( przynajmniej powinno) w warunkach klinicznych gdy inne metody nie są skuteczne. Co do ćwiczeń biernych to już zależy- generalnie jeśli chodzi o fizjoterapię to istnieje cała masa środków zastępczych, gdzie zastępuje się ćwiczenia bierne- szczególnie w neurologii. Co nie oznacza, że ćwiczenia bierne są złe. Tylko ja zawsze powtarzam swoim kursantom- każde postępowanie musi mieć swój określony cel- przypomnij sobie zatem jaki jest cel stosowania ćwiczeń biernych i co chcesz uzyskać. Jeśli już idziemy w systematykę kinezyterapii to może warto pomyśleć o ćwiczeniach czynno biernych, ale wykonanych naprawdę sumiennie z najwyższą dozą dokładności. Zawsze trzeba stawiać sobie cel danego postępowania.

Poza tym, czy pacjentka odczuwa ból, jak duży jest ten przykurcz, czy zaburza znacząco funkcję triady łokciowej- czytaj trzech odrębnych stawów tworzących łokieć? Jeśli mechanika jest zaburzona- to który staw tutaj w szczególności jest dysfunkcyjny- czy ruchy supinacji i pronacji są naturalne, bezbolesne, czy sam ruch zgięcia bądź wyprostu wywołuje ból- w końcu, czy w ogóle jest jakiś ból?

piotrek1235245 napisał/a:
a czy dobrym leczeniem w tym przypadku było by stosowanie: delikatnych ćwiczeń biernych 20 razy każdy ruch w stawie łokciowym i po 20 razy każdy ruch w stawie nadgarstkowym ( gdyż z tym stawem po urazie pacjentka również ma problem ) następnie ćwiczenia czynne z małym obciążeniem 2,5 kg. ok 5minut. Następnie rozgrzanie stawu łokciowego poprzez wymoczenie w bardzo ciepłej wodzie ok 5 minut. Po wymoczeniu poizometryczna relaksacja 3 serie po 3 powtórzenia. i zakończenie delikatnymi ćwiczeniami biernymi jak na początku.


Powtórzę pytanie- jaki cel umieszczenia ćw. biernych w proces leczenia? Pytanie drugie, dlaczego chcesz zacząć od ćw biernych i takimi samymi ćw. zakończyć? Piszesz, że chcesz włączyć ćwiczenia z obciążeniem- dlaczego chcesz wzmacniać nierozciągnięty, domniemam przykurczony mięsień a później dać PIR? Pamiętaj też, że w różnych ustawieniach łokcia, te 2,5 kg daje różny moment siły o zmieniającym się wektorze- czasami wytwarza siłę kompresyjną a przy pogłębianiu ruchu zgięcia wytwarza siłę trakcyjną- pytanie czy łokieć jest na to gotowy i tkanki? Piszesz jeszcze o o ciepłej kąpieli- super z pewnościa wpłynie to na rozluźnienie mięśnia. Zastanów się teraz nad kolejnością, którą podałeś. I pytanie najważniejsze- czy umiesz wykonać PIR- poizometryczną relaksację mięśnia.

Wybacz, że nie odpisałem wprost, ale uważam, że taki natłok pytań, które ja zadaję i nie tylko ja, może nieco skomplikowanych może dadzą komuś do myślenia, powód do ponownego przenalizowania swojej teorii i mądrego, przemyślanego działania. Uważam, że forum powinno uczyć, z tego co widziałem jesteś uczniem technikum- więc powinno Ci to jakoś pomóc- może nie rozwiąże problemu i nie odpowie wprost na pytanie, któe zadałeś ale myślę, że przysłuży CI to w praktyce klinicznej.

P.S
Świetnie, że zadajesz pytania

Z poważaniem,
Piotrek

Anakonda - 2012-01-29, 01:44

Dodam jeszcze dwa pytania: czy znalazłeś palpacyjnie miejsce przykurczu? czy znalazłeś linie nacieczenia wewnątrz mięśnia? Opisz.
Szacunek

anna_o - 2012-03-12, 23:08

Witam,
spotkałam się z podobnym problem:
sportowiec 19 lat po 5 tygodniach opatrunku gipsowego na klatkę piersiową, prawy bark aż do nadgarstka (opatrunek gipsowy Dessaulta). Obecnie pacjent narzeka na przykurcz zgięciowy w st łokciowym czynne ograniczenie do 125st czynnie, 130 st biernie, duży ból w stawie łokciowym przy pronacji nadgarstka oraz na ból w stawie barkowym przy końcowych zakresach ruchu w wzp, wzb, w horyzontalny, a szczególnie przy jednoczesnym odwiedzeniu zgięciu i rotacji zewn.
Ortopeda zalecił ćwiczenia, laser biostymulujący i pole magnetyczne.

Chce zacząć ćwiczeniami czynno - biernymi, PIRem na staw łokciowy (tak, wiem jak wykonać), ćwiczeniami czynnymi barków, izometrycznymi na mięśnie piersiowe, PNF wzorzec D2 i rozciąganiem mięśni obręczy.
Czy poprawnie myślę?
Zastanawiam się również nad tapingiem: sztywna technikę na obojczyk w celu unieruchomienia i odciążenia oraz wspomagająca prace mięśni na st.łokciowy.

Niestety nic nie mówi mi pojęcie:
linie nacieczenia wewnątrz mięśnia.

Pozdrawiam

BartekB - 2012-03-19, 01:42

bardziej bym się zastanowił nad dynamicznym tapingiem celem rozwinięcia zakresów ruchu


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group