To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Egzamin zawodowy Technik masażysta - Egzamin praktyczny czerwiec 2011 Rozwiązanie

wujo540 - 2011-06-16, 13:39

Podsumujmy-mięsień czworogłowy trzeba było opracować wzmacniając go, a co z kolanem?
karna18 - 2011-06-16, 13:41

kolano odrzywczo... głównie rozcierania..
motka - 2011-06-16, 15:18

jeśli chodzi o pozycje ułozeniow,a to mozna byłoi robic tylko przy stawie zgiętym skoro pacjent nei mógł do konca nogi w stawie kolanowym wyprostowac... tak mi sie wydaje..
LePimp - 2011-06-16, 15:45

Nie mógł wyprostować czynnie bo miał osłabione mięśnie :razz:

[ Dodano: 2011-06-16, 15:52 ]
pocztowe20 napisał/a:
A tak z innej beczki.. jeśli nawet ta tylna str uda miała być nie opracowana to chyba tylko odejmą trochę punktów.. Wątpię żeby skreślili pracę na podstawie takiego błędu... Co myślicie?


Dlaczego nie miała być opracowywana? Pacjentowi zdjęto gips (z całego uda, a nie z przedniej części :wink: ), masaż miał wzmacniać prostowniki kolana i poprawić trofikę skóry więc jak najbardziej należało masować też tylną stronę.

8agatka9 - 2011-06-16, 16:44

Ja tam masaż zrobiłam przy zgiętej i kilka przy wyprostowanej technik :) no i masaz czworogłowego :) a jak tam ćwiczenia poszły ??
renekarola - 2011-06-16, 19:27

Hej witam :) tez pisałam egzamin zawodowy i opracowałam masaż klasyczny kończyny dolnej i ćwiczenia na mięsień czworogłowy uda. Masaż napisałam przedniej i tylnej strony więc nie wiem czy dobrze;)

[ Dodano: 2011-06-16, 19:30 ]
Powiem szczerze, że każdy z nas pisał inaczej i tak naprawdę nie wiadomo czy dobrze

bocian88 - 2011-06-16, 21:55

Witam.
Widzę, że nikt nie zorientował się, że egzaminatorzy umieścili haczyk, który na 100% będzie dobrze punktowany. W tekscie zadania mowa była o tym, iż pacjent ma problem z założeniem nogę na nogę. Należało wspomnieć o m. krawieckim, który spełnia w/w funkcje.
W pkt. 3 kazali nam dokładnie opisać obszar masowany. Na pewno punktowane będą przyczepy wszystkich mięśni (prosty, obszerne x3, krawiecki, byc może naprężacz oraz biodrowo lędźwiowy).
Nie widzę sensu masowania strony tylnej gdyż nie mieliśmy tutaj do czynienia z przykurczem prostowników lecz z dystrofią.
Polecenie było prosto- 'wykonaj masaż strony przedniej"

Metodycznie powinno wyglądać to tak:
st. kolanowy strona tylna ( w leżeniu na brzuchu, chociaż można było to zrobić w l.t)
st. kolanowy strona przednia
udo
zakonczyc mozna było pir'em lub po prostu cw. czynno wolnymi.

Myślę, że moge powiedzieć smialo iz tegoroczny egzamin było najprostszym w historii.
Jesli ktos tego nie zda to po prostu nie nadaje sie do wykonywania tego pięknego zawodu.

PS: egzamin praktyczny w formie pisemnej to kompletne nieporozumienie.

Pozdrawiam :smile:

Cambira - 2011-06-16, 23:00

bocian88 zgadzam sie co do tego iz nalezalo wymasowac kolano i przednia czesc uda gdyz tak wymagalo zlecenie- wystarczy czytac ze zrozumieniem.
Zobaczymy tylko co ujmą w kluczu ... to dopiero bedzie niespodzianka.
Krawiecki tez mnie nurtowal ale podalam go tylko w opisie anatomicznym masowanej okolicy+ oczywiscie czworoglowy i st. kolanowy : kosci + wiezadla.
co do kolana ja wymasowalam w pozycji kd wyprostowanej i zgietej w stawie kolanowym. (gł rozcier uciski) natomiast udo (gł rozcier ugniat podl + poprz uciski oklep i rostrząs) hmm ? ciekawe czy dobrze

wie ktos kiedy bedzie klucz lub przykladowe rozwiazanie?

pocztowe20 - 2011-06-17, 16:24

Jeżeli tylna str uda miała nie byc opracowana - to jak myslicie ile punktów moga odjąć?
A tak w ogóle to kiedy będą wyniki?

massagewarsaw - 2011-06-17, 17:37
Temat postu: kurs masaz tajski
wyniki w ostatni poniedzialek sierpnia. Tak bywalo w przeszlosci
martuska1989 - 2011-06-17, 19:50

Z tego co wiem to do tej pory nie było punktów ujemnych.
LePimp - 2011-06-17, 19:58

Ludzie, w ogóle nie odejmą punktów za masaż tylnej strony. Mieśliście kiedykolwiek coś w gipsie? To tak na logikę. A polecenie faktycznie było proste - masaż miał wzmocnić mięśnie prostujące kolano i poprawić trofikę skóry. Jak to sobie wyobrażacie? Gips miał założony tylko nad mięśniem czworogłowym? Oczywiście, że należało masować też tył uda!

Drogi bocianie, jeśli nie zauważyłeś, że konieczny jest odżywczy masaż tylnej strony uda (pewnie i podudzia skoro gips stabilizował także kolano) to sam "nie nadajsz sie do wykonywania tego pięknego zawodu". Błyszczysz trudnymi pojęciami, ale albo nie wiesz do końca o czym mówisz, albo nie doczytałeś/nie pamiętasz czego dokładnie dotyczyło zadanie. POPRAWA TROFIKI też tam była.

Pozdrawiam

beata - 2011-06-17, 20:09

a ile dają za mięsień z przyczepami punktów
Rubiini - 2011-06-17, 20:19

W większości projektów za anatomię czynnościową były chyba 3 pkt (ale głowy nie daję).
Tym razem był oddzielny punkt, w którym trzeba było dokonać charakterystyki obszaru masowanego, więc raczej trochę więcej policzą.

beata - 2011-06-17, 21:47

a co trzeba było wymienić jeszcze prócz tych mięśni jeszcze opis danej okolicy chorej, bo ja opisałam dana okolice


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group