To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Jednostki chorobowe w masażu - Niedowłady spastyczny i wiotki

wujo540 - 2011-06-13, 13:38
Temat postu: Niedowłady spastyczny i wiotki
Prosiłbym aby ktoś napisał jaki masaż stosujemy w niedowładach:wiotkim i spastycznym
nowa_26 - 2011-06-27, 15:35

Cokolwiek byś robił, zawsze myśl - nie odbieraj tego jako złośliwość, po prostu odpowiedzi na niektóre pytanie i problemy jakie spotkasz w pracy, nigdzie nie są zawarte wprost. Czasem trzeba się po prostu skupić, zastanowić co można zrobić, co daje dany ruch czy rodzaj masażu i działać. To nie działanie na oślep, tylko pokaz zastosowania wiedzy praktyce

Masz rozwiązać problem - jeśli jest nim spastyka - czyli wzmożone napięcie mięśni - lecisz z masażem rozluźniającym i na odwrót. Przy wiotkości pobudzasz mięśnie.

Melisa - 2011-06-28, 19:12

Przy wiotkości nie możesz pobudzać mięśni bo przez to przyśpieszysz powstawanie spastyczności.

Przy wiotkości najlepiej ćwiczyć biernie, oraz stosować techniki głaskania i oklepywania (oczywiście z umiarem).

Przy spastyce stosujemy metody rozluźniające, np mało energiczne rozcieranie poprzeczne. Po zabiegu nie zapominamy o odpowiednim ułożeniu pacjenta.

Piotrek Medic - 2011-06-28, 20:12

Melisa, poniekąd się z Tobą zgodzę, szczególnie z Twoim sąsiednim postem masaż po udarze mózgu. Części proksymalne są niezwykle ważne ale warto też wspomnieć skąd ( poza układem nerwowym) bierze się spastyka i nadmierne napięcie mięśniowe. Bardzo często widzę, że np obręcze czy też tułów w masażu i niekiedy rehabilitacji jest szczególnie pomijany- a to błąd. Pozycje ułożeniowe o których piszesz - to priorytet w rehabilitacji pacjenta neurologicznego plus odpowiednia terapia- a masaż takową formą terapii ( współterapii) jest.

Odnośnie masażu w wiotkości i spastyczności- powtórzę się pewnie ale zawsze warto zadać sobie pytanie- JAKI JEST CEL MOJEJ TERAPII- co chcesz masażem osiągnąć, co jest teraz obecnie problemem pacjenta...

RehaT - 2011-07-12, 23:54

co ma wiotosc do spastyki Melisa? Jesli osoba ma uszkodzony OUN np po udarze to pierwsza waza to wiotkosc a pozniej spastyka i tu nie mamy wplywy na jej wywolanie. Biernie sie juz nie cwiczy to juz archeologia, jesli juz to na odruchach.
Piotrek Medic - 2011-07-14, 10:59

RehaT, dlatego postawiłem pytanie:

Odnośnie masażu w wiotkości i spastyczności- powtórzę się pewnie ale zawsze warto zadać sobie pytanie- JAKI JEST CEL MOJEJ TERAPII- co chcesz masażem osiągnąć, co jest teraz obecnie problemem pacjenta...

nie da się tego cofnąć tak jak mówisz- a odpowiedź na pytanie JAKI JEST CEL- i co chcesz osiągnąć dobitnie jakby to podkreśla.

wrogoz - 2011-10-18, 22:33

Melisa napisał/a:
Przy wiotkości nie możesz pobudzać mięśni bo przez to przyśpieszysz powstawanie spastyczności.

Przy wiotkości najlepiej ćwiczyć biernie, oraz stosować techniki głaskania i oklepywania (oczywiście z umiarem).

Przy spastyce stosujemy metody rozluźniające, np mało energiczne rozcieranie poprzeczne. Po zabiegu nie zapominamy o odpowiednim ułożeniu pacjenta.


ćwicząc biernie (np. u pacjentów po udarze) ryzyko uszkodzenia stawów wzrasta ze względu na zaburzone czucie. Badania kliniczne wykazały że przy zastosowaniu metod bobath/pnf zespół bolesnego barku u udarowców w wczesnej fazie występował o wiele rzadziej aniżeli przy zastosowaniu ''metod tradycyjnych''-ćw biernych. Obecnie odchodzi się od tej techniki na rzecz pobudzania kończyny porażonej np. poprzez irradiację no i oczywiście odpowiednie pozycje ułożeniowe.
Podsumowując - są lepsze techniki aniżeli ćw. bierne i powinno się od nich raczej odchodzić a nie polecać.
Co do szczegółowych wyników tych badań postaram się je odnaleźć i umieścić na forum.

adamm - 2011-10-19, 13:35

Witam
Mam teraz pacjentkę po udarze niedokrwiennym prawostronnym. Udar miała 6 lat temu i teraz poprosiła mnie o 10 zabiegów w celu zlikwidowania spastycznośći(przynajmniej spróbować) Jak myślicie pomogę jej po tak długim czasie (są delikatne żylaki na pkd) Narzeka także na tak jaky brak stabilizacji w stawie barowym w czasie unoszenia np po wyżej głowy.

Jak myślicie taki długi okres będzie mi przeszkadzał walczeniu ze spastycznością? 5 lat temu miała wszystie zabiegi fizykalne w senatorium dla ludzi po udarze.

Co może mi ktoś doradzić czego nie ma w książkach :P na zajęciach jeszcze nie zaczeliśmy udarów więc wszystko co wiem to sam wyczytałem.

Piotrek Medic - 2011-10-19, 13:59

Cytat:
Jak myślicie taki długi okres będzie mi przeszkadzał walczeniu ze spastycznością?


Tobie czy pacjentce?

adamm napisał/a:
Jak myślicie pomogę jej po tak długim czasie


To pytanie sam do siebie, na ile znasz fizjologię udarów, techniki zmniejszające spastykę a takżę czy potrafisz zdefiniować typ spastyki jaki pacjentka ma i jakie zabiegi chcesz robić- bo o ile skupisz się na jakiś solluxach i np zwykłym masażu to polepszysz jej samopoczucie ale na spastykę wpłyniesz jedynie chwilowo, gdyż podłoże spastyczności leży głębiej ( począwszy od zmian strukturalnych a skończywszy na emocjonalnych)

Także jak widać dużo zależy od znajomości problemu, przyczyn zglaszanych dolegliwości, dysfunkcji np tego niestabilnego barku, któy u pacjentów udarowych bardzo często jak nie w 90% ma przyczyne nie w samym barku lecz w hypotonusie mięśni tułowia ( i to trzeba sprawdzić)

wrogoz - 2011-10-19, 22:49

Uzupelniając przedmówcę: sama spastyka kończyny przeciez czesto wynika z nieprawidłowego napięcia w obrębie tułowia (w przypadku udarowcow ) anizeli samego deficytu strukturalnego w obrebie kończyny... wiec masaż rozluzniajacy na obwodzie strony bezposrednio zajetej jest moim zdaniem zabiegiem chybionym a mimo wszystko powszechnie stosowanym.
Piotrek Medic - 2011-10-20, 09:24

w 100% zgadzam sie o zmianach strukturalnych pisałem odnośnie następstw spastyki. Pisałęm nawet w postach wcześniej, że nowoczesne podejście do tematu udarów, szukania przyczyn spastyczności to nic innego w większości przypadków jak szukanie przez pacjenta stabilizacji, którą znajduje m.in w nadmiernym napięciu kończyn. Również uważam, że zabieg taki jak sam wspomniałeś, który jest często i nagminnie stosowany jest zwyczajnie chybiony.

Pozdrawiam

wrogoz - 2011-10-20, 15:58

Podsumowując dyskusję należy pamiętać, że masaż nie jest panaceum na wszystko, a w szczególności tyczy się to porażeń i niedowładów.
massagewarsaw - 2011-10-20, 19:37
Temat postu: kurs masaz tajski
wrogoz napisał/a:
Podsumowując dyskusję należy pamiętać, że masaż nie jest panaceum na wszystko, a w szczególności tyczy się to porażeń i niedowładów.

nie osmiele sie podsumowywac, nigdzie nie ma panaceum na wszystko, a wlasciwie dobrany masaz pomoze w niedowladach i porazeniach. Jest wiele roznych rodzajow masazu i terapii ciala, wazne tez jest doswiadczenie masazysty.

jesli zle dobrany masaz jest powszechnie stosowany, to nalezy skorygowac podreczniki nie tylko dla masazystow, ale dla fizjo i lekarzy, ktorzy nadzoruja prace masazystow. W warunkach klinicznych masazysta po kazdym zabiegu zapisuje jego przebieg i efekt, do kontroli postepu pacjenta i do dzielenia sie informacja z innymi zajmujacymi sie pacjentem.

wrogoz - 2011-10-21, 13:13

Czy w takim razie posiadasz dostęp do publikacji na temat masażu w niedowładach i porażeniach świadczących o jego skuteczność. Byłbym wdzięczny gdybyś takowymi się podzielił. Bo jakby nie było teoria teorią a w statystyce wszystko wychodzi- osobiście sam do takich nie dotarłem. Pozdrawiam serdecznie
massagewarsaw - 2011-10-21, 14:56
Temat postu: kurs masaz tajski
wrogoz napisał/a:
... Badania kliniczne wykazały że przy zastosowaniu metod bobath/pnf zespół bolesnego barku u udarowców w wczesnej fazie występował o wiele rzadziej aniżeli przy zastosowaniu ''metod tradycyjnych''-ćw biernych.


wrogoz napisał/a:
... wiec masaż rozluzniajacy na obwodzie strony bezposrednio zajetej jest moim zdaniem zabiegiem chybionym a mimo wszystko powszechnie stosowanym.


nie, nie znam takich badan. Natomiast to za malo, zeby kwestionowac masaz jako metode pracy z pacjentami z niedowladem. Z mojego doswiadczenia wynika, ze masaz byl pomocny.

w obu swych wypowiedziach zwrociles uwage na niepoprawnie wykonane cwiczenia bierne i masaze. Poprawnie wykonane powinny pomoc, dlatego wlasnie stosuje sie je od dawna w praktyce medycznej, wiec to nie jest tylko teoria.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group