To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Jednostki chorobowe w masażu - Punkty spustowe

kaiko111 - 2011-05-02, 18:36
Temat postu: Punkty spustowe
1.Czy stosujecie w masażu klasycznym punkty spustowe czy częściej w segmetarnym.
2.Słyszałem, że przy kręgosłupie, nawet jeśli występują to się nie stosuje, ja zaś uważam inaczej ale chcę zobaczyć jakie macie sugestie co do punktów maksymalnych.

RehaT - 2011-05-02, 23:19

Jak dla mnie punkty spustowe nie maja nic wspolnego z masazem klasycznym ani segmentarnym. Zreszta wazny jest efekt. Ja osobiscie na punkty spustowe uzywam roznych rzeczy , a najlepsza i szybsza metada jest TM.
myllusia - 2011-07-24, 22:40

Ja swój masaż klasyczny głównie opieram na pracy na punktach spustowych.
Piotrek Medic - 2011-07-24, 22:52

Jeśli chodzi o punkty spustowe to z mojej praktyki i obserwacji wynika, że bardzo często terapeuci źle wykrywają rzekome punkty spustowe. Nie wolno również zapomnieć o skutkach ewentualnego uwolnienia punktu spustowego ( dobry skutek jest wiadomy ale często bywają też negatywne skutki uwolnienia takowego- warto przy tym pamiętac o wykonaniu stabilizacji itp.
myllusia - 2011-07-24, 23:06

Wiadomo, że punkty spustowe występują również w miejscach gdzie jest np. niestabilność kręgów i takich punktów lepiej od tak nie rozluźniać, ponieważ powstały w skutek reakcji obronnych organizmu.
Piotrek Medic - 2011-07-24, 23:10

Zgadza się ja mówię natomiast o przypadkach np sportowców, gdzie występują naturalnie miejsca przeciążenia i idąc z myślą Chaitowa- likwidacja punktu spoustowego u człowieka z wyrobionym wzorcem posturalnym charakterystycznym dla danego zawodu ( sport) może skutkować rozchwianiem napięcia i np pogorszeniem wyników- ekonomii pracy itp. Dlatego w niektórych przypadkach trzeba uważać a niekiedy i stopniować cele terapii. Niemniej jednak odpowiednie opracowanie punktu spoustowego a zwłąszcza skupienie się na jego przyczynie może skutecznie jakby formować terapię i jej skutki.
myllusia - 2011-07-24, 23:14

Dla mnie punkt spustowy w terapii wyznacza mi drogę dalszej terapii, ponieważ podpowiada mi gdzie jeszcze może znajdować się problem.
Piotrek Medic - 2011-07-24, 23:17

myllusia napisał/a:
Dla mnie punkt spustowy w terapii wyznacza mi drogę dalszej terapii, ponieważ podpowiada mi gdzie jeszcze może znajdować się problem.


O ile właśnie tak to się logicznie wszystko poukłada to owszem można osiągnąć całkiem fajne efekty w pracy- o ile punkt spustowy traktujemy jako swego rodzaju drogowskaz.

myllusia - 2011-07-24, 23:21

W pracy z pacjentem nic nam nigdy nie wyjdzie jeżeli nie poukładamy wszystkiego w logiczny sposób i jeżeli będziemy działali schematycznie.
adamm - 2012-06-07, 13:55

Może ktoś napisze więcej o pkt spustowych, aby najwazniejsze info były w jednym miejscu, jako technik masażysta jeszcze długa droga przedemną :)
xylandera - 2012-07-24, 01:56

czym sie rozni punkt spustowy od miogelozy?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group