To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Masaż informacje ogólne - Ergonomia Pracy masażysty

Martitta - 2008-03-11, 11:34
Temat postu: Ergonomia Pracy masażysty
Witam,
Piszę licencjat na temat masażu relaksacujnego i mam mały problem ze znalezieniem materiałów doryczących ergonomi pracy masażysty.

Pardzo Proszę o pomoc

massagewarsaw - 2008-03-11, 12:47
Temat postu: masaz warszawa
specyficznie dla masazysty, to oprocz noszenia butelki z olejem przy pasku czy w kieszeni, wybraniu lekkiego stolu lub wozek na stol jesli zabiegi u klienta i kontrolowanych, raczej powolnych i niezbyt silnych ruchach rak w czasie zabiegu, to niewiele da sie napisac.

Tanczenie hula (czy wykonanie paru cwiczen dla rozgrzewki miesni) przed zabiegiem jest OK. Lecz w czasie zabiegu lomi, o ile jest to egzotyczne, ciekawe i synchonizujace zabieg, nie wskazane z punktu widzenia ergonomii - jakkolwiek, wplywa na lepsza jakosc zabiegu.

Natomiast uzywanie ciezaru ciala do wywarcia wiekszego nacisku, a rowniez uzywania nadgarstka, lokcia, kolana czy stopy zamiast dloni i palcow na wiekszych miesniach (tak, jak w masazu tajskim) jak najbardziej wskazane. Masaz chodzony jest najbardziej ergonomiczny, tylko trzeba wiedziec jak to sie robi, zeby nie polamac klienta.

mozesz wspomniec o urzadzeniach mechanicznych (masazery, fotele) czy zabiegi na pograniczu fizjotrapii (uzywanie ciepla, np kamienie czy gorace tajskie stemple ziolowe).

jesli chodzi bardziej generalnie, to wlasciwe dobranie wysokosci stolu do masazu, zeby sie nie meczyc i oszczedzic rece (warto sprobowac ustawic nizej niz z reguly przyjete). Warto miec stol z regulowana wysokoscia, ktora mozna dobrac do rodzaju zabiegu i wymiarow klienta, a jeszcze lepiej zainwestowac w stol regulowany elektrycznie lub hydrolicznie (to glownie dla wygody klienta, jesli ma problemy z poruszaniem sie).

jesli ktos czesciowo wykonuje zabieg siedzac, to dobranie lekkiego taboretu, moze na kolkach.

ergonomia czasu pracy masazysty, to np wypelnianie formularza zabiegu, w czasie gdy klient sie przebiera lub gdy odpoczywa na stole po skonczonym zabiegu.

niektorzy moga argumentowac, ze dobranie wlasciwego zabiegu do kondycji klienta jest ergonomia (zle dobrany zabieg nie jest skuteczny i jest marnowaniem czasu masazysty), ale jest to raczej epatowanie sie frazeologia.

jak cos znajdziesz, to wstaw to tutaj - moze sie dyskusja rozwinie i skorzystasz wiecej.

o wiecej mozesz sie kontaktowac z autorem ergonometrycznej metody akupunktury, wspomnianym na watku 'prosze o przetlumaczenie tekstu dyrektora'
http://www.forum.e-masaz....=141&highlight=

przy pisaniu swojej pracy zastosuj ergonomiczna metode automatycznego poprawiania bledow, bo recznie jest meczace i zejdzie ci sie troche czasu.

Martitta - 2008-03-12, 09:23

dziękuje bardzo napewno te cenne uwagi wezmę pod uwagę, a mam jeszcze pytanie co do ergonomii samego wykonywania masazy klasycznego. tzn tak ogólnie to wiem co i jak ale czy jest moze jakas ksiazka na ten temat, bądz np. w jakiejś jest bardziej rozległy dział na ten temat ?
massagewarsaw - 2008-03-12, 09:27
Temat postu: masaz warszawa
idz do bibliotegi i wez wszystkie ksiazki na temat - ale egzaminator bedzie znal je wszystkie
Fikou - 2008-03-12, 21:24
Temat postu: Witam. To mój pierwszy post na tym forum :)
cóż, Prochowicz pisze:
"Strój masażysty winien być wygodny i swobodny, aby nie krępował ruchów.Zadanie to najlepiej spełnia płócienna kurtka z krótkim rękawem oraz płócienne spodnie lub spódnica. Obuwie robocze powinno być wygodne i stabilne, zapobiegające nierównomiernemu obciążeniu stóp."
dalej czytamy:
"Podczas pracy masażysta powinien unikać długotrwałych obciążeń statycznych w pozycjach wymuszonych (np. pochylanie się, praca jednoręczna). Uniknąć tego można przez zmiany usytuowania się względem pacjenta, poprawną technicznie oburęczną pracę oraz odpowiednią regulację wysokości stołu i umiejętne wykorzystanie przyborów pomocniczych."

Te fragmenty niewątpliwie wskazują zachowania masażysty wpływające na poprawę ergonomii pracy.

(Wydawnictwo Lekarskie PZWL, "Podstawy masażu leczniczego", Zygmunt Prochowicz, wydanie V 2006r.

massagewarsaw - 2008-03-13, 20:03
Temat postu: masaz warszawa
Martitta napisał/a:
dziękuje bardzo napewno te cenne uwagi wezmę pod uwagę, a mam jeszcze pytanie co do ergonomii samego wykonywania masazy klasycznego. tzn tak ogólnie to wiem co i jak ale czy jest moze jakas ksiazka na ten temat, bądz np. w jakiejś jest bardziej rozległy dział na ten temat ?

maritta, poniewaz to jest forum dyskusyjne, a wiec do dyskutowania problemow a nie do bezinteresownego pisania prac szkolnych czy kopiowania i cytowania znanych ksiazek, moze po prostu napiszesz, co do tej pory zebralas, jakie masz zwiazane z nimi przemyslenia.

inaczej bedziemy dyskutowac napisane ksiazki, raczej niz nasze pomysly i poglady

Martitta - 2008-03-18, 19:08

ok wybaczcie ale myślałam też ze można tu znaleśc pomoc, ja miłam akurat tylko z ta częścia mojej pracy problem i naprawde nie chodzi mi tu dokładnie o stroj bo o tym wiem, ale o bardziej techniczne rzeczy czy ustawienia
massagewarsaw - 2008-03-19, 19:57
Temat postu: masaz warszawa
to napisz tutaj co juz napisalas - mozliwe, ze nawet jesli nie dostaniesz wiecej pomocy, to pomozesz komus w przemysleniach o ergonomii, np przy projektowaniu swego gabinetu
Asia - 2008-03-21, 08:28

jezeli chodzi o stawienia oraz czego unikac to poszperaj w ksiazkach z biomechaniki, zapoznaj sie tez z pogladami profesora Aleksandra Kabsch'a. to specjalista w tej dziedzinie - mialam z nim wyklady z biomechaniki i jest naprawde madrym i wyksztalconym czlowiekiem:) polecam!
Martitta - 2008-03-21, 20:00

ok dziękuje
massagewarsaw - 2008-04-25, 19:42
Temat postu: masaz warszawa
ergonomia masazu - tekst w wordzie

http://www.ishare.pl/sciagnij/5iahj

massagewarsaw - 2011-05-07, 11:43
Temat postu: kurs masaz tajski
i tyle widzielismy licencjatki, napisala, obronila, nie wstawila ani slowa
administrator - 2011-05-07, 12:12
Temat postu: Re: kurs masaz tajski
massagewarsaw napisał/a:
i tyle widzielismy licencjatki, napisala, obronila, nie wstawila ani slowa

może coś odpisze jak się jej temat ruszyła i da znać czy się obroniła ;)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group