To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Fizjoterapia informacje ogólne - Złamanie kości piszczelowej i strzałkowej

forever - 2010-09-14, 16:11
Temat postu: Złamanie kości piszczelowej i strzałkowej
Witam,
mam pytanie związane z pewną przypadłością, pacjent to złamaniu kości podudzia, zarówno strzałkowej jak i piszczelowej, około 4 miesiące po wypadku, noga została zespolona, połączona drutem, wszystko na czas około jeszcze 6 miesięcy, jaką rehabilitacje byście zalecili, mam na myśli zarówno ćwiczenia jak i fizykoterapię.
Pytam tylko aby siebie doinformować odnośnie tego konkretnego przypadku, nie mam zamiaru prowadzić rehabilitacji.

pozdrawiam

Piotrek Medic - 2010-09-15, 15:32

masaż kontralateralny, laser, masaż okolicy stawu skokowego, stawu kolanowego ( centryfugalny). Warto przeprowadzić po masażu ćwiczenia czynno bierne, ale to już rola fizjoterapeuty. Jak jest obrzek to drenaż limfatyczny. Pytanie tylko w jakim stanie jest całe podudzie a zwłaszcza oko,lica stawu skokowego. Warto zadbać szczególnie o tę okolicę, gdyż często dochodzi do obrzeku i niekiedy przykurczy. Z takim ,,prawdziwym" masażem to dopiero można wejśc po zdjęciu drutowania. Ja miałem kiedyś podobnego pacjenta, to w trakcie drutowania jedynie miał prowadzony drenaż limfatyczny, masaż kontralateralny oraz centryfugalny okolic takich jak staw skokowy, kolanowy i ćwiczenia czynno bierne oraz delikatne napięcia izometryczne mięśnia czworogłowego dopiero w ostatniej fazie przed zdjęciem drutowania.
forever - 2010-09-20, 16:15

Problemów większych niema, obrzęków, przykurczy itp. przypadek o którym pisałem miał miejsce u młodej, bardzo aktywnej osoby, która nadal trzyma formę.
W okolicy stawu kolanowego i skokowego również nie ma problemów.

Oprócz lasera, można zastosować jeszcze jakieś zabiegi fizyko?? np. pole magnetyczne ?
Co do ćwiczeń czynno biernych to czy na pewno jest sens je wykonywać? co powiesz na czynne z oporem itp? Mięśniówka jest na bardzo wysokim poziomie.

Piotrek Medic - 2010-09-20, 18:17

forever napisał/a:
Oprócz lasera, można zastosować jeszcze jakieś zabiegi fizyko?? np. pole magnetyczne ?
Co do ćwiczeń czynno biernych to czy na pewno jest sens je wykonywać? co powiesz na czynne z oporem itp? Mięśniówka jest na bardzo wysokim poziomie.


Czy wykonać ćwiczenie czynne z oporem nie jest wyznacznikiem siła mięsniowa, ale stan urazu, w tym przypadku kośc piszczelowa i strzałkowa. Magnetronik jak najbardziej tak, ale ja jestem za starą szkołą, któa mówi, że dopiero po wyjęciu drutowania, póki metal jest w kości ograniczam się do laserka. Można niekiedy stosować zimno, czyli krioterapię ( ale nie po trzpieniu śruby, czy druta). To już rola fizjoterapeuty. Co do ćwiczeń oporowych zbadaj siłę mięśniową i można by zacząć po dokladnym badaniu i ocenie stanu klinicznego pacjenta.


Tak przez internet ciężko cokolwiek zalecić jak się pacjenta nie widzi.

forever - 2010-09-20, 18:32

Piotrek Medic napisał/a:
Tak przez internet ciężko cokolwiek zalecić jak się pacjenta nie widzi.

Rozumiem :) ale mimo to dziękuję za tą pomoc :)

Co do siły mięśniowej nie ma potrzeby badać, z racji na to że owy pacjent jest kulturystą, widuje go czasami i mimo wypadku, nadal trenuje nogi, lecz korzysta tylko z maszyn póki co a nie z wolnych ciężarów.

Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi :)

KLON87 - 2010-10-20, 14:19

Piotrek Medic,
Witam , ja mam podobny problem otóz , podczas gry w piłkę nożna doznałem złamania kości strzałkowej i piszczelowej z przemieszeniem i na dodatek miałem skręcony staw skokowy.W szpitalu na wyciągu leżałem 11 dni miałem operacje i włożyli mi dwie śrubki a następnie gips na 6 tyg.Teraz w poniedziałek zdejmuje gips i chciałbym się dowiedzieć czy lekarz bez problemu wypisze mi zlecenie na stabilizator stawu skokowego?
i czy rehabilitant tez możne coś takiego wypisać czy tylko ortopeda?
po jakim czasie moge spodziewac sie wyciagniecia tych dwoch śrub?
i po jakim czasie moge zaczas uprawiac sport?
pozdrawiam i czekam na jakakolwiek odpowiedz :)

RehaT - 2010-10-29, 00:24

jak kolega wyzej... dobry rehabilitant w takich przypadkach powinien sie tym zajmowac
karia - 2011-12-02, 20:52

witam

czy mogę odświeżyć temat?

bardzo prosiłabym o pomoc, o ile to możliwe

postaram się pokrótce


moja mama przebywa w Anglii
złamała tam piszczel, 3 miesiące w gipsie piszczel jest OK. rehabilitacje zlecili jej w domu tj. ma sama ćwiczyć
w tej chwili miną miesiąc od zdjęcia gipsu
o ile kolano w miarę rozruszała tak ma problem ze stawem skokowym, boli, kuje , piecze ... nie może rozruszać tej stopy, nie może na nią stawać
ze strony lekarzy zero pomocy mimo ze posiada ubezpieczenie
no ale tak traktuje się cudzoziemca :(

jak mogę jej pomóc, jakie bezpieczne ćwiczenia wykonywać ?
nagrzewać? chłodzić? są te lampy sollux czy to by pomogło?

niestety nie może w tej chwili przyjechać do PL bo tu byśmy się zajęli wszystkim jak trzeba


dziękuje za pomoc



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group