To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Masaż informacje ogólne - Masaż po złamaniu w jakim czasie

kokosek - 2010-09-06, 11:27
Temat postu: Masaż po złamaniu w jakim czasie
Witam. Mam takie pytanie. w jakim czasie po zdjęciu gipsu mogę wykonać masaż?

Złamaniu uległa kosc promieniowa dosc poważnie...

Tak samo w jakim czasie po zdjęciu mogę zalecic pacjentce wykonywanie czwiczeń

Ile powtórzeń w ilu seriach dziennie?

massagewarsaw - 2010-09-06, 12:01
Temat postu: kurs masaz tajski
jeszcze w gipsie mozesz robic np kontralateralny czy masaz stopy i klient moze robic podstawowe cwiczenia. A po gipsie od razu, choc skora moze byc wrazliwa na dotyk, wiec z wyczuciem. Jesli jest opuchlizna, np kostki, to najpierw drenaz
19robertoo64 - 2010-09-24, 11:08

massagewarsaw, od kiedy kośc promieniowa to kość kończyny dolnej?? radzę wziąc atlas anatomiczny do reki... ;/ fachowcy... ;/
massagewarsaw - 2010-09-24, 11:12
Temat postu: kurs masaz tajski
nie znam nazw kosci po polsku, nie jestem fachowcem i nie mam zamiaru rzucac okiem na atlas.

to teraz ty daj odpowiedz na pytanie kolegi

Piotrek Medic - 2010-09-27, 08:58

19robertoo64 napisał/a:
massagewarsaw, od kiedy kośc promieniowa to kość kończyny dolnej?? radzę wziąc atlas anatomiczny do reki... ;/ fachowcy... ;/


Robert, masaż kontralateralny działa na bazie irradiacji implusu nerwowego, dlatego, przy złamanej np prawej kości promieniowej jest zasadne wykonanie masażu lewej kończyny dolnej na bazie masażu kontralatealnego w celu uniknięcia np. zaników mięśniowych, co jest głównym następstwem noszenia opatrunku gipsowego. Także spokojnie może anatomicznie 9 wbrew pozorom) jest to bez sensu, jednak fizjologicznie ( neurofizjologicznie) sens ma jak najbardziej. Fizjoterapia zna wiele takich sprzeczności, które można udowodnić, co jest niewątpliwie ciekawe.

Co do złamania, generalnie po zdjęciu opatrunku gipsowego pierwszym masażem jaki powinien mieć miejsce to drenaż limfatyczny, gdyż zazwyczaj pojawi się wówczas obrzęk. Później to normalnie klasyczny, można centryfugalny itp. Okres zrostu zazwyczaj trwa do 6 tygodni po czym następuje konsolidacja. I w tych granicach norm należy się obracać. Jedynie podczas masowania klasykiem należy w pierwszych tygodniach unikać miejsca bezpśrednio nad złamaniem i zaczynać od bodźca słabego i stopniowo wraz ze wzrostem ukrwienia i poprawy trofiki zwiększać siłę oraz intensywność masażu. Izometryk jest wskazany tlyko jak będzie pełen zrost kostny- zazwyczaj 10-14 tydzien

P.S
Co znaczy poważne złamanie? Jakie było dotychczasowe leczenie, szyna, drutowanie?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group