To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Egzamin zawodowy Technik masażysta - Egzamin zawodowy 2010 - part 1

darekj7 - 2010-06-25, 20:37

sylwek
[...]
Staw kolanowy jest, więc stawem udowo piszczelowym, (jeżeli nie brać pod uwagę udziału rzepki) i pod tym względem różni się zasadniczo od swego homologicznego odpowiednika, od stawu łokciowego. W obu tych stawach odbywają się ruchy zgięcia i prostowania, jak również ruchy obrotowe ręki czy stopy; jednak ich mechanika ruchu jest zupełnie różna. Ruchy obrotowe ręki odbywają się niezależnie od położenia kości w stawie łokciowym, gdy tymczasem obrót w stawie kolanowym może być wykonany tylko wtedy, gdy kolano jest zgięte. Stopa zgięta pod kątem prostym w stawie skokowym wskazuje zakres ruchów obrotowych odbywających się w kolanie.
[...]
Anatomia Człowieka - układ ruchu. Bochenek.


Masz jeszcze jakieś pytania?

alkarn - 2010-06-25, 22:08

ja zdałem bo mam 37 medyczne na 13 ekonomi
LukaszIw. - 2010-06-26, 21:38

sylwek napisał/a:
darekj7 napisał/a:
W 29 zadaniu zaznaczyłem kolanowy.

Jakby im chodziło o biodrowy, to wydaje mi się, że do ruchów jakie wykonuje dopisaliby jeszcze odwodzenie i przywodzenie. A poza tym przy biodrowym nie trzeba zgiąć nogi, żeby wykonać rotację, a przy kolanowym da się ją wykonać tylko w zgięciu.



Ze niby rotacja w stawie kolanowym ? o_O .. Z kad Tobie to do glowy przyszlo ?


:-) Oczywiście, że w stawie kolanowym zachodzi rotacja, ale tylko w zgięciu w stawie. Echhh masażyści ;-) No i jest to największy staw, akurat to pytanie było proste.

Najbardziej mnie powaliło pytanie o mycie rąk - czyli wg. klucza trzeba myć przed masażem, ale po masażu już nie... No i strata punktu. Też to pytanie z masażem w chorobie wrzodowej żołądka jest błąd... W kluczu prawidłowa odpowiedź to "zmniejszy wydzielanie soku żołądkowego" a przecież w czynnej chorobie wrzodowej nie wolno pracować na powłokach brzusznych bo można wywołać krwawienie! Drugi punkt do tyłu. I to ma być rzetelny egzamin? Powinni zmienić klucz skoro są błędy. O praktycznym to już nie mówię bo mnie zaskoczyli...

[ Dodano: 2010-06-26, 21:42 ]
darekj7 napisał/a:
W 29 zadaniu zaznaczyłem kolanowy.

Masażu centrafugalnego chyba nie ma w podstawie programowej więc nie mogli o niego pytać. Chyba, że tylko mi się wydaje, że go nie ma. A poza tym, jeżeli celem miało być osiągnięcie przyrostu siły i masy mięśniowej to z odpowiedzi można wybrać izometrycznym, bo centragugalnym nie osiągnęlibyśmy tego.

Było kilka głupich pytań, ale cały test ogólnie łatwy. Byle jutro projekt też był nie trudny:)


No pewnie, że izometryczny, przecież zawsze trzeba uwzględnić cel masażu a tu celem było wzmocnienie mięśni... No i oczywiście masaż centryfugalny jest w programie.

sylwek - 2010-06-28, 18:18

darekj7 napisał/a:
Staw kolanowy jest, więc stawem udowo piszczelowym, (jeżeli nie brać pod uwagę udziału rzepki) i pod tym względem różni się zasadniczo od swego homologicznego odpowiednika, od stawu łokciowego. W obu tych stawach odbywają się ruchy zgięcia i prostowania, jak również ruchy obrotowe ręki czy stopy; jednak ich mechanika ruchu jest zupełnie różna. Ruchy obrotowe ręki odbywają się niezależnie od położenia kości w stawie łokciowym, gdy tymczasem obrót w stawie kolanowym może być wykonany tylko wtedy, gdy kolano jest zgięte. Stopa zgięta pod kątem prostym w stawie skokowym wskazuje zakres ruchów obrotowych odbywających się w kolanie.


:idea:

Przyjacielu, mialem na mysli zakres ruchu w stawie, czyli zginanie, prostowanie, odwodzenie, przywodzenie, nawracanie, odwracanie (wszystko to mamy w st. biodrowym).
W stawie kolanowym (udowo-piszczelowym) mamy tylko i wylacznie zginanie, prostowanie, nawracanie i odwracanie wiec jesli chodzi o to pytanie nr.29 to zdecydowanie najwiekszym stawem jest biodrowy co potwierdzila tutejsza kadra.

Jedni twierdza ze kolanowy, jedni ze biodrowy - bedzie klucz, beda odpowiedzi.
Czas na dyskusje/klotnie bedzie po 28 sierpnia. Pozdrawiam

Necrii - 2010-06-29, 09:55

Dla mnie najważniejsze, że zdałam :D

I to ze sporym zapasem ^^ Czuje się dumna z siebie.

Teraz tylko ten drenaż

darekj7 - 2010-07-01, 13:26

Zadanie 29.
Największy staw ciała człowieka, który umożliwia ruchy zginania i prostowania, a w zgięciu również ruchy rotacyjne to staw

A kolanowy
B promieniowo-łokciowy dalszy
C biodrowy
D promieniowo-łokciowy bliższy


Kłania się czytanie ze zrozumieniem. Pytanie nie kończy się w ten sposób: Największy staw ciała człowieka to: lecz jest dalsza część, która jest najbardziej istotna. Gdyby chodziło o biodrowy to nie pisaliby, że ruchy rotacyjne zachodzą w zgięciu, ale to już chyba pisałem wcześniej.

Klucz już jest, prawidłowa odpowiedź jest już znana więc luz. Pozdro!

chaos85 - 2011-02-08, 12:29

Czy ma ktoś zeskanowany test z czerwca 2010?
jeśli tak bardzo proszę o namiary bądź kontakt na maila :wink:
Pozdrawiam.

Mariusz90 - 2011-04-12, 22:06

Również bym prosił skan testu z czerwca 2010 na emaila.
bernacki.mariusz@gmail.com

Z góry dziękuję :)

Cyna13 - 2012-05-10, 17:49

Potrzebuje arkusze egzaminu zawodowego na masażystę 2011 lub 2012 razem z odpowiedziami.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group